GISMentors | Školení GRASS GIS | QGIS | PostGIS | GeoPython

Úvod

_images/grass-logo.png

GRASS (Geographic Resources Analysis Support System) je multiplatformní desktopový geografický informační systém (GIS) určený pro správu geografických 2D/3D rastrových a vektorových dat, obrazových záznamů, produkci vysoce kvalitních grafických výstupů, časoprostorové modelování a vizualizaci dat.

GRASS GIS (http://grass.osgeo.org) je svobodný a open source software publikovaný pod všeobecnou licencí GNU GPL. Tato licence nejenže umožňuje software použít k libovolným účelům včetně komerčních, dovoluje také studovat jeho zdrojový kód, upravovat ho a tyto změny či opravy šířit dál.

Důležité

Školení je zaměřeno na aktuální verzi GRASS 7.8. Ve starších verzích systému GRASS není zaručena funkčnost uvedených příkladů. Dále předpokládáme zapnutou anglickou lokalizaci, viz kapitola Volba lokalizace.

Tip

Na toto školení do značné míry navazuje školení GRASS GIS pro pokročilé. Další materiály týkající se systému GRASS jsou dostupné v angličtině GRASS GIS Workshop in Jena a GRASS GIS IRSAE Winter Course 2018.

Poznámka k datové sadě GISMentors

GRASS lokace GISMentors je stažitelná jako zip archiv (1.0 GB), družicové snímky Landsat (985 MB).

Tip

Datovou sadu GISMentors lze stáhnout i z prostředí uvítací obrazovky systému GRASS GIS.

_images/grass-sample-download-svg.png

Datová sada GISMentors je založena na datech pocházejících pouze z otevřených či veřejných zdrojů jako je EU-DEM, RÚIAN, OpenStreetMap, Dibavod, AOPK a IPR.

Obsah

Dodatky

Technická podpora

O dokumentu

Text dokumentu je licencován pod Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.

_images/cc-by-sa.png

Verze textu dokumentu: 1.1.0 (sestaveno 30.08.2023)

Autoři

Za GISMentors:

Text dokumentu

Zdrojové texty školení jsou dostupné na adrese: