Orientace v nástrojích

Aktivace Nástrojů zpracování

Panel sady nástrojů alg lze aktivovat v hlavním menu Zpracování ‣ Sada nástrojů, použitím klávesové zkratky Ctrl+Alt+T, nebo stejně jako u vypínání a zapínání ostatních panelů, nástrojových lišt a oken - pravým kliknutím na panel a výběrem z nabídky.

../_images/geoproc_menu.png

Obr. 13 Aktivace sady nástrojů v hlavním menu Zpracování ‣ Sada nástrojů.

Poznámka

Pokud nemáte možnost aktivovat panel sady nástrojů, je možné, že máte deaktivovaný plugin Processing, který tento panel poskytuje. Aktivovat ho lze ve správci zásuvných modulů, viz školení pro začátečníky.

Orientace v panelu Nástroje zpracování

Orientace v panelu a prohledávání nástrojů je velice intuitivní. Nástroje jsou strukturované podle poskytovatelů a dále zpravidla rozdělené do tematických okruhů (vektorové analýzy, rastrové analýzy atd.). Součástí této struktury je také položka Naposledy použité algoritmy, kde naleznete naposledy použité funkce.

../_images/geoproc_orient.png

Obr. 14 Ukázka orientace v panelu podle stromové struktury.

V horní části panelu je filtr pro rychlé vyhledání funkce. Výhodou tohoto filtru je, že vyhledává i v neaktivních algoritmech a v případě shody se zadaným řetězcem se ukáže ve spodní části upozornění s možností prohlížení a rychlé aktivace algoritmů.

../_images/geoproc_filter.png

Obr. 15 Použití filtru a upozornění na výsledky v neaktivních algoritmech.

Tip

Filtr vyhledává jak české tak anglické názvy, také prohledává popisky funkcí.

Po kliknutí na odkaz na konci upozornění (to view item) se ukáže struktura s výsledky od neaktivních poskytovatelů (šedá barva textu). Po kliknutí na tlačítko Activate se nám poskytovatel aktivuje.

../_images/geoproc_filter_disa.png

Obr. 16 Zobrazení výsledků neaktivních algoritmů s možností aktivace.