Externí geoalgoritmy (GRASS GIS, SAGA, R)¶
Jak již bylo zmíněno, pomocí nástrojů zpracování lze spouštět algoritmy externích poskytovatelů. Tímto způsobem lze spouštět algoritmy např. ze softwarů GRASS GIS, SAGA či R. Dále je možné spouštět funkce některých pluginů. Požadované poskytovatele je nejdříve nutné aktivovat (viz. kapitola Nastavení, historie, prohlížení výsledků).
GRASS¶
Reklasifikace rastru¶
Pomocí funkce r.reclass lze snadno reklasifikovat rastry do kategorii. Ukážeme si reklasifikaci na příkladu orientace svahů (aspect).
Nejdříve je nutné připravit si text s pravidly, kterými bude definována naše zvolená klasifikace. Tento text můžeme zadat přímo do okna algoritmu, nebo jej ulžit do textového souboru a zadat v okně jen cestu k tomuto souboru:
0 thru 45 = 1 sever
45 thru 135 = 2 vyhod
135 thru 225 = 3 jih
225 thru 315 = 4 zapad
315 thru 360 = 1 sever
0 = 5 rovina
Po té spustíme algoritmus r.reclass a zadáme vstupní vrstvu (sklony svahů) a vytvořený textový soubor. Po vytvoření výstupu, můžeme rastr nastylovat.
Pokud bychom chtěli reklasifikovat data s plovoucí desetinou čárkou (float) je nutné použít funkci r.recode. Toho lze využít pokud potřebujeme rastr s hodnotami od 0 do 1 (např. pro klasifikaci vhodnosti podmínek při výpočtu krajiného potenciálu pro výskyt konkrétního organismu).
Tip
Pro další možnosti zápisu reklasifikace přejděte v okně nástroje na záložku nápověda nebo otevřete nápovědu přímo v manuálu GRASS GIS r.reclass.
SAGA¶
Slope, aspect, curvature¶
Tento algoritmus nám umožní vytvořit z digitálního modelu terénu (dmt) vrstvu sklonů, orientace svahů a různých typů zakřivení. Výhodou je možnost výběru metody, ale především výstupních jednotek u svahů a orientací (Obr. 43). Sklon svahu můžeme zvolit buď ve stupních, radiánech nebo procentech. Orientaci svahu potom ve stupních nebo radiánech. Při spuštění algoritmu se vypočítají sice všechny výstupy, ale lze samostatně vybrat ty, které chceme nahrát do projektu či uložit do souboru.