Popis rozhraní¶
Po spuštění systému QGIS se zobrazí standardní rozhraní. Na obrázku níže jsou označeny základní části systému.
Tip
Vzhled systému QGIS je možné jednoduše měnit dle potřeb. Zobrazování jednotlivých nástrojů je možné upravit a přizpůsobit si tak pracovní prostředí. Pokud budete rozšiřovat funkčnost systému, tak je dobré si vhodně umístit nové nástroje.
Mapové okno (1)¶
V tomto okně se vykreslují všechny zapnuté mapové vrstvy. Vykreslování odpovídá nastavení každé jednotlivé vrstvy. Pořadí vykreslování vrstev odpovídá pořadí v panelu vrstev. Ty se tedy překreslují přes sebe všechny i když se vzájemně plně nebo jenom částečně překrývají. Pokud překreslování mapového okna trvá delší dobu je vhodné nechat překreslit pouze nezbytné vrstvy.
Panel vrstev / Panel prohlížeče (2)¶
Přepínač vrstev zobrazuje všechny přidané vrstvy. Jejich zobrazení poskytuje rychlou informaci o jejich pozici a grafickém zobrazení v mapovém okně. Kliknutím pravého tlačítka na vybranou vrstvu se vyvolá kontextové menu k dané vrstvě. V tomto menu je možné najít vše od stylování vrstvy až po export dat.
Podle typu ikonky před názvem vrstvy je možné rychle identifikovat, zda se jedná o vektorovou nebo o rastrovou vrstvu. U vektorové vrstvy se typicky rozlišuje mezi |polygon| polygonovou (plošnou), |polyline| liniovou anebo |point| bodovou vrstvou. Zobrazení symbolů záleží na aktuálního nastavení symbologie dané vrstvy. Pokud nejde o jednoduchý symbol, tak je možné pomocí trojúhelníčku na začátku řádku rozbalit všechny položky stylování dané vrstvy. Pokud chceme rychle změnit konkrétní symbol, tak je možné se pomocí dvoukliku přepnout přímo do editace symbolu. Pokud má vrstva vícero různých symbolů, tak je možné zapínat symboly každé skupiny zvlášť přímo pomocí zaškrtávátka u každého symbolu. Není proto nutné dělat změny v nastavení symbologie (platí u vektorových vrstev).
Vykreslování vrstvy v mapovém okně lze zapnou pomocí zatrhnutí okénka na úrovni každé vrstvy.
Změnit pořadí vrstev lze pomocí tažení vrstvy na jinou pozici.
V případě práce s velkým počtem vrstev je možné shlukovat tématicky vrstvy do tzv. skupin. Vytvoření skupiny je pomocí tlačítka Přidat skupinu. Ta se automaticky přidá do seznamu vrstev s výchozím názvem, který je možné změnit (přes kontextové menu skupiny). Vrstvy lze do skupiny přidat pomocí přetažení. U skupiny lze vykonávat některé vybrané funkce, jako i u běžných vrstev a některé jsou specifické.
Vrstvu lze z projektu odstranit. Neznamená to, že by se smazala, pouze nebude
součástí aktuálního projektu. Odstranit vrstvu lze z jejího kontektového menu,
nebo pomocí tlačítka Odstranit vrtvu/skupinu.
Tuto akci lze provést i pro více vrstev naráz. Ty lze ozbačit za pomocí kláves
Ctrl
anebo Shift
a pak vyvolat kontextové menu pro všechny
označené vrstvy.
Panel prohlížeče slouží k zjednodušení přístupu ke geodatům. Umožňuje přistupovat k různým typům dat, např. vektorovým, rastrovým, databázím, službám.
Datový prohlížeč (3)¶
Slouží pro správu datových zdrojů jako jsou adresáře se souborovými formáty jako např. ESRI Shapefile, databázové zdroje jako PostgreSQL, MSSQL a pod a v neposlední řadě webové služby, viz Práce s webovými službami OGC.
Stavový řádek (4)¶
Obsahuje základní informace o nastavení mapového okna. Jednotlivé části jsou posány níže.
Lokátor (vyhledávač)¶
Pro lepší orientaci mezi algoritmy, nástroji, vrstvami a dalšími součástmi je možné používat okno pro vyhledávání - Lokátor. Zadáním části názvu vyhledávané vrstvy nebo nástroje se filtruje mezi všemi položkami. Výsledky jsou řazeny do kategorií. Na obrázku je vidět, že po zadání textu se vyhledají vrstvy obsahující vložený text, níže pak algoritmy s odpovídajícím názvem, ale i nástroje aplikovatelné na vybrané vrstvy.
Tip
Pokud chceme vyhledávat v konkrétní sekci, například pouze vrstvu nebo nástroj, tak můžete nastavit filtrování pouze v konkrétní kategorii. Třídění je možné ovlivnit zadáním parametru před samotným textem. Parametr je možné napsat přímo jako text, anebo si vybrat ze seznamu. Seznam se aktivuje po kliknutí do vyhledávacího řádku. Zkratku buď opíšeme a přidáme za ni mezeru, anebo ji dvouklikem vložíme. Za zkratku pak píšeme část textu pro vyhledávání. Poslední variantou je výběr v menu, které se otevře po kliknutí na symbol lupy.
V případě potřeby je možné upravit nastavení vyhledávání. Je možné nastavit, ve kterých skupinách se vyhledává, nebo jakými zkratkami se nastavují. Nastavení je v horním menu Lokátor.
, záložkaInformace o stavu¶
Pole za vyhledávačem je místo, kde se uživateli zobrazují běžné informace. Příkladem je vypsání zprávy o uložení projektu s vypsáním cesty k souboru projektu. Kousek dál je místo, kde se zobrazuje ikonka při překreslování mapového okna. Pokud je zde vykreslená ikonka načítání |rendering_bar|, tak se aktuálně překresluje obsah mapového okna. Po ukončení vykreslování tato ikonka zmizí. Délka překreslování záleží na vykreslovaném obsahu.
Souřadnice¶
Další část stavového řádku slouží pro orientaci v mapovém okně. Zde se zobrazuje buď aktuální souřadnice ukazatele myši v mapovém okně, nebo tzv. extent (rozsah území aktuálně zobrazeného v mapovém okně). Ukázka obou možností je zobrazena na následujícím obrázku. Jako přepínač mezi uvedenými fukcemi slouží ikona Přepnout rozšíření a zobrazení pozice myši, resp. Přepnout rozšíření a zobrazení pozice myši.
Měřítko¶
Další funkcí je měřítko. Tato funkce zobrazuje aktuální měřítko mapového okna. Umožňuje také překreslení mapového okna do jiného měřítka pomocí výběru z předdefinovaného seznamu měřítek.
Překreslování mapového okna¶
Vykreslování v mapovém okně je možné nastavit různým způsobem. Standardně se kresba v mapovém okně překresluje při následujících akcích:
- přidání nové vrstvy
- posun nebo zoomování mapového okna
- změna velikosti QGIS okna
- změna viditelnosti vrstvy
V některých případech může překreslování mapového okna trvat déle, než je vhodné. V takovýchto případech je možné upravit nastavení vykreslování a stylování jednotlivých vrstev. V případě, že překreslování není potřebné, tak je možné jej potlačit - mapové okno se nebude překreslovat. Pro takovéto nastavení je ve stavovém řádku položka se zaškrtávátkem Vykreslování.
Tip
Pokud potřebujete přerušit vykreslování, tak je to možné provést pomocí vypnutí překreslování. To se může hodit zejména při vykreslování náročných vrstev, když je zapotřebí pouze změnit obsah mapového okna.
Souřadnicový systém¶
Mezi nejdůležitější nastavení patří nastavení souřadnicového systému mapového okna. Aktuální EPSG kód souřadnicového systému je vidět přímo ve stavovém řádku vedle ikony .
Poznámka
Podrobnější informace k problematice souřadnicových systémů ve školení Open Source GIS.
Tip
Souřadnicové systémy je možné vybírat podle EPSG kódu. Po instalaci je defaultně nastaven souřadnicový systém WGS 84 (EPSG:4326). Pro potřeby zpracování geodat na území ČR se však většinou používá souřadnicový systém EPSG:5514 (S-JTSK). Nastavení přes stavový řádek je však platné jenom pro aktuální projekt. Po opětovném spuštění se systém nastaví opět na výchozí souřadnicový systém. Jak nastavit výchozí souřadnicový systém je popsáno v kapitole Výběr souřadnicového systému.