QGIS pluginy¶
QGIS umožňuje práci se zásuvnými moduly, tzv. pluginy. Ve všeobecnosti se jedná o software, které nepracuje samostatně, ale jako doplňkový modul jiné aplikace a tím rozšiřuje její funkčnost. V současnosti existuje pro QGIS víc než 300 zásuvných modulů. Všechny jsou napsané v programovacím jazyku Python nebo C++. Mnohé z nich jsou stále ve vývoji. Jejich kompletní seznam spolu s příslušnou charakteristikou, informacemi například o použití, potřebné minimální verzi QGISu, domovské stránce, autorech, o počtu stáhnutí, o tom, které jsou označené jako nejoblíbenější je dostupný zde.
Moduly jsou udržované vývojovým týmem QGISu (QGIS Development Team) a jsou automaticky součástí každé jeho distribuce. Externí pluginy jsou napsané v programovacím jazyce Python a jsou udržovány příslušnými autory. Chyby, angl. bugy v modulech by měly být zveřejnovány a dostupné na stránkách projektu.
Správce zásuvných modulů¶
V prvním kroku v menu zvolíme . Spustí se dialogové okno (Obr. 150), které slouží k prohlížení, vypínání a zapínání dostupných modulů příslušné verze QGISu.
, ikonaPod položkou Instalované najdeme ty, které byly nainstalované automaticky při instalaci QGISu. Z nich jsou některé načtené, jiné lze dočasně povolit nebo zakázat zaškrtnutím ikonky . V případě, že klikneme na některý z modulů, zobrazí se jeho charakteristika nebo účel, spolu s dalšími informacemi jako je název, popis, počet hodnocení a stáhnutí modulu, reprezentující ikona, kategorie, instalovaná nebo dostupná verze, autor, seznam změn a další. Na Obr. 151 je znázorněný příklad zásuvného modulu s názvem Qgis2threejs.
Seznam všech dostupných pluginů je možno zobrazit a konkrétní modul načíst zvolením Nenainstalováno a spuštěním Instalovat zásuvný modul. Následně se dá tento modul přeinstalovat nebo úplně odinstalovat (Obr. 152).
Pod záložkou Aktualizovatelný se nachází zásuvné moduly, které jsou dostupné i v novější verzi. Záložka Nastavení obsahuje nastavení týkající se kontroly aktualizací modulů, experimentálních a neschválených modulů a zobrazuje i seznam repozitářů, které lze přidávat, editovat nebo mazat, viz Obr. 153. Po zaškrtnutí políček při položkách Zobrazit také experimentální a neschválené moduly je k dispozici téměř 500 zásuvných modulů.
Tip
Seznam zásuvných modulů může uživatel uspořádat dle svých potřeb. Po stisknutí pravého tlačítka myši v seznamu modulů je k dispozici jejich uspořádání dle abecedy, počtu stáhnutí, hlasů nebo stavu (Obr. 154).
Poznámka
Je zapotřebí připomenout, že zásuvné moduly v oficiálních repozitářech byly testovány, nicméně jednotlivé repozitáře mohou obsahovat i méně ověřené moduly různé kvality a stadia vývoje. Proto je dobrou pomůckou zobrazení hodnocení či počtu .
Tip
Pokud známe alespoň přibližný název konkrétního modulu, při vyhledávání může pomoci vyplnění políčka Hledat v dialogovém okně.
Příklady zásuvních modulů¶
V další části si částečně ukážeme některé z užitečných a často používaných zásuvních modulů programu QGIS:
Konvertor Dxf2Shp¶
V případě, že máme k dispozici soubor AutoCAD DXF (Drawing Exchange Format), do prostředí programu QGIS ho umíme načíst díky zásuvnému modulu Konvertor Dxf2Shp. Již z názvu vyplývá, že soubor je převeden do formátu Shapefile.
Po načtení modulu ze správce zásuvných modulů
se po kliknutí na ikonu objeví dialogové okno, kde je zapotřebí
nastavit vstupní *.dxf
soubor, název, cestu a typ nového *.shp
souboru, viz Obr. 155. Volba Exportovat
textové značky vytvoří navíc bodovou vrstvu s označeními a příslušná
*.dbf
tabulka bude obsahovat „textové“ informace ze souboru
*.dxf
.
Poznámka
Pokud se po spuštění modulu tlačítkem OK zobrazí dialogové okno související se souřadnicovými systémy, systém nastavíme.
Získání souřadnic¶
Tento zásuvný modul se používá velmi jednoduše a umožňuje zobrazení
souřadnic myši pro dva vybrané souřadnicové systémy. Dialogové okno je
zobrazeno na Obr. 156. Kliknutím na ikonu
nastavíme požadovaný souřadnicový systém, zvolením Zapnout
získávání se symbol myši změní na . Po kliknutí do mapového
okna se objeví malá červená tečka. Její souřadnice v souřadnicovém systému
projektu se zobrazí v okně vedle symbolu . Na Obr. 156
jsou na ukázku zobrazené souřadnice vybraného bodu v souřadnicových
systémech s EPSG 4326 (WGS 84) a 5514 (S-JTSK (Greenwich) / Krovak East North).
Ikona umožňuje souřadnice kopírovat do schránky v
podobě čtyř hodnot (pro Obr. 156 by to bylo
13.71955,49.85887,-796222.963,-1061087.065
).
Zásuvný modul síťových analýz¶
Ve vrstvě polylinií modul vypočte a následně vykreslí nejkratší cestu mezi dvěma zvolenými body. Je napsaný v programovacím jazyku C++. Umožňuje určit optimální trasu na základě délky nebo času. Výsledek je automaticky exportován jako nová vektorová vrstva.
Poznámka
Při výpočtu nejkratší cesty se doporučuje nastavit souřadnicový systém projektu dle souřadnicového systému vrstvy polylinií.
Zásuvný modul aktivujeme v panelu správce zásuvných modulů. V liště menu přejdeme na . Zobrazí se okno, kde vyplníme základní nastavení jako jednotku času, vzdálenosti, topologickou toleranci a další, viz Obr. 157. Na nastavení modulu použijeme vektorovou vrstvu cest České republiky zobrazenou na Obr. 158 dle typu.
V panelu Nejkratší cesta použijeme a v mapovém okně kliknutím zvolíme počáteční a koncový bod cesty. Zobrazí se jako zelená, resp. červená tečka. Následně nastavíme kritérium, t.j. délku nebo čas a potvrdíme stisknutím Vypočítat. Po proběhnutí výpočtu se v mapovém okně zobrazí výsledek v podobě polylinie, která se dá exportovat jako nová vektorová vrstva (použitím Export). Tlačítko Vyčistit slouží na smazání obsahu políček. Postup je znázorněný na Obr. 159.
Tip
Pokud nevidíme panel Nejkratší cesta, přidáme ho z menu lišty Zobrazit (Obr. 160.
), jak je to znázorněno naZásuvný modul prostorových dotazů¶
Pomocí tohoto zásuvného modulu lze vykonávat různé prostorové dotazy. Mezi dostupné prostorové vztahy patří vztah dotyku, rozpojení, křížení, protínání nebo překryvu. Funkcionalita je založená na knihovně GEOS. Vždy je nutné pracovat s vrstvou obsahující zdrojové prvky a vrstvou s referenčními prvky.
Se zásuvným modulem začneme pracovat tak, že klikneme na ikonu modulu nebo z menu jako . Potom v dialogovém okně s názvem Prostorový dotaz nastavíme zdrojové a referenční vrstvy, prostorový vztah (operátor) a zvolíme, zda se jedná o nový výběr, nebo vybíráme z již existujícího výběru.
Ukážeme si to na příkladě výběru všech obcí v České republice (obce), ve kterých se nachází požární stanice (pozarni_stanice). Použití je znázorněné na Obr. 161. Po proběhnutí výběru zvolením Použít se otevře další okno (na Obr. 161 vpravo). V tomto kroku můžeme tlačítkem vytvořit vektorovou vrstvu z výběru, můžeme pokračovat s výběrem a provádět dalším podvýběry, volbou se dokážeme přibližovat k výsledným objektům, případně zapisovat zprávy.
OpenLayers Plugin¶
OpenLayers Plugin (Obr. 163). Satelitní snímky těchto služeb se mohou lišit jak datumem, tak kvalitou v závislosti od lokality nebo poskytovatele. Podmínkou pro použití zásuvného modulu je dobrý přístup k internetu. Na Obr. 164 je příklad načtení čtyř různých vrstev s detailem pro určitou oblast.
) umožňuje přidávat do mapového okna množství obrazových služeb z Google, Bing, Yahoo a OpenStreetMap (Poznámka
Další ze zmíněných modulů budou obsahem školení QGIS pro pokročilé, a to především GRASS plugin.