Další příklady¶
Model pro analýzu terénu¶
Na tomto příkladu si ukážeme jak vytvořit model, který nám z výřezu digitálního modelu terénu vytvoří vrstvy sklonu svahů, orientace svahů a index drsnoti terénu (TRI).
Základní model¶
- Zadáme název modelu a skupiny. Model uložíme.
- Přidáme vstupní parametry Raster layer a Extent a pojmenujeme si je (např. DEM a Rozsah ořezu).
- Přidáme algoritmus Oříznout rastr podle rozsahu. Jako vstupní vrstvu nastavíme parametr DEM, nastavíme hodnotu pro nodata (např. -9999) a jako rozsah ořezu nastavíme vstupní parametr Rozsah ořezu.
- Přidáme algoritmy Aspekt, Sklon a TRI - index drsnosti terénu. U všech nastavíme jako vstupní vrstvu ‚Oříznuto (rozsah)‘ z algoritmu ‚Clip raster by extent‘ a u všech vyplníme odpovídající výstup.
Úpravy modelu¶
Pomocí editace můžeme model upravovat a dále rozšiřovat.
Volitelné nastavení vypočtení sklonu svahu ve stupních/procentech¶
Díky jednomu z parametrů algoritmu Sklon můžeme vybrat, jestli chceme výsledek v procentech namísto stupňů (boolean - Ano/Ne).
Jak jsme již vysvětlili, model se spouští vždy s hodnotou, která je nastavena při jeho tvorbě. Pokud bychom chtěli mít možnost volby při spouštění, musíme na tento parametr navázat nový vstupní parametr Boolean. Vložíme tedy nový parametr Boolean , pojmenujeme ho Sklon v procentech. Nyní budeme mít v dialogovém okně algoritmu Slope u parametru na výběr hodnotu Sklon v procentech.
Vytvoření již reklasifikované orientace svahu (Aspekt)¶
Pro přidání reklasifikace do modelu využijeme algoritmu r.reclass. V kapitole Externí geoalgoritmy (GRASS GIS, SAGA, R) jsme si ukázali jak vytvořit soubor reklasifikace. Abychom takový soubor dostali do modelu musíme přidat vstupní parametr File (pojmenujeme si ho např. Soubor pro reklasifikaci). V dialogovém okně aloritmu r.reclass nastavíme jednotlivé parametry (Obr. 95).
Výsledný model nám nyní může vygenerovat vedle původního rastru Aspekt i reklasifikovanou verzi Reklasifikovaný aspekt.